AI för direkt affärsnytta

Pris:
1250 kr

Datum:
ons 21 maj 2025 , kl. 13.00 - 16.00

Sista anmälan:
tis 13 maj 2025

Plats:
Hotell Astoria , Kyrkogatan 7, Enköping
Anmäl dig

AI för direkt affärsnytta

I dagens snabbt föränderliga affärslandskap är AI en nödvändighet för att bibehålla konkurrens- och innovationskraft. Workshopen syftar till att hjälpa företag att skapa en konkret plan för AI-driven effektivisering och affärsutveckling.

Talare och temaexpert är Daniel Karlsson som är erfaren konsult inom huvudsakligen AI-utbildning, rådgivning inom AI och projektledning. Med rötter vid Uppsala Universitet har han tidigare arbetat med innovation och start-ups. Idag ligger fokus på utbildningar i eget företag samt på uppdrag åt bland annat Berghs School of Communication.

Program

21 maj kl. 13-16

Vad får jag?

  • Ökad förståelse för utmaningar och möjligheter med AI
  • Förståelse för hur ni på ett mer effektivt sätt kan nå era verksamhetsmål med hjälp av AI
  • Utveckling tillsammans med andra företag, med gruppdiskussioner och handledning
  • Börja sätta en plan för nästa steg i AI-implementeringen

För vem?

Företagare som vill lära sig om AI och förstå hur du kan börja implementera AI i din verksamhet.

Delta gärna med 1-2 personer från ditt företag.

OBS! Begränsat antal deltagare.

Vid frågor, kontakta anna.tensjo@almi.se

Genomförs i samarbete med Företagarna.

Workshopen är en del av FramgångsLyftet som är ett affärsutvecklingsprojekt i Östra Mellansverige med fokus på att förbättra de små och medelstora
företagens hållbara tillväxt och konkurrenskraft. I projektet ska fler företag dra nytta av regionens prioriterade områden för smart specialisering samt
utveckla förmåga till omställning, förnyelse och förändringsledning. Projektet finansieras av Almi, Region Uppsala och Europeiska regionala utvecklingsfonden.